Magyarországon elsősorban ha vadhúsról beszélünk akkor jellemzően a fácán, nyúl, őz és esetleg a vaddisznó húsa jöhet számításba, mint a vadon élő állatokból készült húskészítmények. Nem mindegy azonban sem a forrás, sem pedig a fűszerezés. Sőt az sem mindegy, hogy a vadhúsok mellé milyen köretet vagy kiegészítőként, milyen italokat, borokat választunk. Nem volt ez mindig így a középkori ember nem igen bajlódott az ízvilággal és a vadhúsok is sokkal gyakrabban szerepeltek a középkori emberek asztalánál sülve vagy főzve mint manapság. Nyilván emögött a megváltozott felhasználó szokások, a környezetvédelem és a civilizáció is óriási szerepet játszott.
No de milyen tényezőket kell figyelembe venni a vadhúsok elkészítése során, mire kell odafigyelni és milyen fűszereket használjunk?
Első és talán a legfontosabb az úgy nevezett pácolás, amely során a vadhúsokat érleljük, puhítjuk elsősorban borral és vagy ecettel a páclébe szokás fokhagymát, vöröshagymát, kakukkfüvet, borsot, szegfűszeget, babérlevelet is tenni. A páclében érdemes a húsféléket időnként forgatni, keverni és ha elég időt töltött vadhúsunk a páclében, azt sem kell kidobni hiszen maga a páclé akár a későbbiekben a mártáshoz is felhasználható.
Szintén nagyon fontos a húskészítmények megfelelő fűszerezése, ehhez elsősorban sót, borsót kakukkfüvet, rozmaringot javasolt használni, amelyet nem elég elhelyezni a húsokon, hanem jó alaposan éredmes masszírozni, dörzsölni a vadhúsokat a fűszerek segítségével és érdemes füstölt szalonnával együtt sütni, hogy az átlagosnál hamarabb szárazzá váló vadhúsunk porhanyós tudjon maradni. Ahhoz, hogy a vadhús a lehető legjobban tudjon porhanyós maradni célszerű először párolni azt, ehhez mártásként használhatjuk a korábban megalkotott páclevünket is. Amikor a hús pirulni kezd akkor lehet kiegészíteni hagymával és leveszöldségekkel: répával fehérrépával és egyebekkel ízlés szerint.
Amennyiben elkészültünk már csak a megfelelő italt kell kiválasztani az ételünkhöz a vadnyúlhoz és a fácánhoz kevésbe a fűszeres bor illik, mint például egy vadlibából, vadkacsából vaddisznóból vagy őzből netán szarvasból készült ételhez. Ez utóbbiakhoz nehéz, karakteres, fűszeres bort javaslunk, leginkább tölgyfahordóban érlelt testes vörösbor illik egy vaddisznópörkölthöz vagy őzpecsenyéhez, azon belül is leginkább a szekszárdi, villányi vörösborokat javasoljuk. Persze nem kizárt a fehérbor sem amennyiben az ásványos és testes (például: a Balaton felvidéki testes fehérborok: Figula, Jásdi, Szászi).
A többi már csak ízlés és tálalás kérdése ;) Aki tehát kedveli a vadhúsokat azoknak érdemes figyelembe vennie a fent leírtakat de semmilyen kötelező eleme nincs csak egy, hogy a vadhúsokat mindig biztos forrásból szerezzük be...